Why a Dairy Queen is the best of the best: What makes a good ice cream?

The answer: It’s a mix of ingredients, a lot of them.

For one thing, dairy bars are a little more expensive than ice cream.

The average price of a 16 oz. bar of the cream is $4.97, while a 12 oz.

(80 g) bar costs $5.14.

The higher price also means you’re paying for two more bars of cream than ice-cream lovers would like to consume, as opposed to just one.

(Ice cream lovers, of course, want a double dose.)

Another perk of dairy bars is that they’re relatively easy to make, and you don’t need to be a food scientist to know that ice cream will always taste better than a Dairy Princess.

Plus, they’re healthier and more filling.

And if you’re a fan of cream desserts, you’ll love that they’ve been flavored with different flavors, too.

The Bottom Line?

It’s no secret that you want to go back to your favorite ice cream bar in no time at all.

The secret?

Making one of these at home is actually quite simple.

But before you do, make sure you’ve got the ingredients you need.

Dairy bars are great because they’re inexpensive and you’re guaranteed to enjoy the same quality you’ve come to love from the best ice cream makers.

The best part?

They’re also surprisingly good for you, thanks to their high quality and delicious taste.